Probus Auktioner

Probus Auktioner was founded in 2003 by Max Sjöberg and Jörgen Martinson, and specialises in quality antique weapons, orders, and decorations from various epochs. Probus Auktioner conducts auctions twice a year, each year.

In addition to antique weapons, Probus Auktioner also auctions off headgear and uniform details.

  • Schweden

Blogeinträge zu "Probus Auktioner"

Endpreise "Probus Auktioner "

OFFICERSVÄRJA fransk, Louis-Philippe, förgyllt
OFFICERSVÄRJA fransk, Louis-Philippe, förgyllt fäste, klinga med etsad, förgylld och blånerad dekor, 97 cm, klinga 84 cm 1 500 (183 €) Probus Auktioner
[ Militaria ] KRUTFLASKA Schlesien, 1600-talets mitt, rika inlaggningar
[ Militaria ] KRUTFLASKA Schlesien, 1600-talets mitt, rika inlaggningar med ben, monterad sammetskladd laderpung; smarre skador, benhals saknas. Minor damages and bone pipe missing E10000 SEK Probus Auktioner
FLINTLÅSGEVÄR
FLINTLÅSGEVÄR svenskt, m/1747, lås med stämpel ASB, pipa med Jönköpings stämpel, mässingsbeslag, 148 cm, Proveniens: Officersmässen Kungl. Södermanlands Regemente; överläppsskruven svetsad vid hanen, stocken med äldre lagningar, senare laddstock, en rörka samt framst Probus Auktioner
SKJUTKÄPP med slaglås, 1800-talets mitt
SKJUTKÄPP med slaglås, 1800-talets mitt, mynningshylsa, 84 cm 5 000 (610 €) Probus Auktioner
FLINTLÅSSTUDSARE svensk, m/1815-20 för fältjägare
FLINTLÅSSTUDSARE svensk, m/1815-20 för fältjägare, Carl Gustafs stad, 114 cm 10 000 (1 220 €) Probus Auktioner
Probus Auktioner hat 0 Objekte in den Kategorien .

Finden Sie hier die Adresse und Telefonnummer von Probus Auktioner

Probus Auktioner
Grevgatan 6
114 53 Stockholm
T: 08 660 59 00
jmprobus@gmail.com