Crafoord Auktioner

Crafoord Auktioner ist das größte Auktionshaus Südschwedens. Die Stadt Lund hat eine lange Auktionstradition. In regionalen Archiven finden sich Dokumente, die belegen, dass der Vorgänger von Crafoord Auktioner, Sterbhusauktioner, bereits 1724 tätig war.

Nach wenigen Jahren zog Crafoord Auktioner in eine alte Reitschule bei Kattesund, wo man bis 1967 tätig war. Ältere Bewohner der Stadt können sich noch an die Zeit erinnern, als der legendäre Sven Stålberg den Auktionshammer schwang.

1998 kaufte Birgitta Crafoord das Unternehmen, das daraufhin seinen heutigen Namen erhielt. Zurzeit gehört Crafoord Auktioner zu Uppsala Auktionskammare.

Qualitätsauktionen werden immer im Frühjahr und Herbst abgehalten und ziehen ein landesweites und internationales Publikum an. Crafoord Auktioner ist besonders stolz darauf, regelmäßige Buchauktionen anzukündigen, da wir eines der wenigen Auktionshäuser in Schweden sind, die Bücher verkaufen.

  • Schweden
Objekte "Crafoord Auktioner"

Blogeinträge zu "Crafoord Auktioner"

Endpreise "Crafoord Auktioner "

POTTSKÅP, England, 1800-tal.
Mahogny. Handtag i mässing. Längd 45,5, bredd 43 och höjd 74 cm. Crafoord Auktioner
JOHN BOHMAN.
Wettern och dess kuster i två resor (I-II). 2 vol.A. Bohlin, Norrköping, 1831 resp. N. M. Lindh, Örebro, 1840. Två små 8vo-volymer i olika slags band. Första resan i ett samtida något slitet halvfranskt band, andra resan i ett blått halvklotband. Första resan med litograferad frontespis och utvikbar plansch. Andra resans inlaga lagerfläckad. Crafoord Auktioner
KAPALA, Tibet, brons med silverdetaljer, troligen omkring 1900.
Höjd 10 cm. Proveniens: ur en äldre sydsvensk samling. Crafoord Auktioner
SPEGELLAMPETT - CLAS ERIC REDING.
Sengustaviansk, 1800-talets början. Oval form med krönande rosett, en dubbel ljusarm. Signerad med etikett samt lackstämpel Karlskrona stads hallrätts sigill. Reding var mästare i Karlskrona 1809-1818. Höjd 74 cm. Bruksslitage. Skador, renoverad. Etiketten med textförlust och skador/ Wear. Damages, repairs. The makers label on the back with damages.Litt: Torsten Sylvén & Elsbeth Welander-Berggren 'Speglar. Spegelmakare & Fabrikörer i Sverige 1650-1850, s 202-204. Crafoord Auktioner
GUSTAF LIND.
Svensk frukt. Färglagda avbildningar jämte beskrivningar över i Sverige odlade frukt- och bärsorter. Magn. Bergvalls förlag, Stockholm, 1920-24. Liten folio i ett lätt skavt halvfranskt band. 54 sid text + 48 färglitografier på frukt och bär. Crafoord Auktioner

Finden Sie hier die Adresse und Telefonnummer von Crafoord Auktioner

Crafoord Auktioner
Clemenstorget 7
222 21 Lund
T:+46 (0)46-211 18 70
mail@crafoordauktioner.se